Vilniuses peetud rahvusvahelise võistluse "Noor automehaanik" autasustamistseremoonial astus korduvalt poodiumile kaks noort naismehaanikut, kes osalesid võistlusel külalistena. Ettevõtete esindajad ja ülesandeid koostanud žürii aga märkasid stendidel töötanud tüdrukute agarust ja leidlikkust.
Viktorija Sučkova ja Karolina Švabaitė
Veel automehaanikuks õppides said Viktorija Sučkova ja Karolina Švabaitė mõne ülesandega paremini hakkama kui teised osalejad.
Ametlikus edetabelis nende nimesid ei mainitud, kuid autasustamistseremoonialt tüdrukud tühjade kätega ei lahkunud: võistluspartnerid hindasid nende tulemusi individuaalsetes ülesannetes, võimaldades noortel mehaanikutel nautida nende välja pandud auhindu.
"Arvasin, et ülesanded on palju hullemad. Tegelikult mulle väga meeldis; ülesanded olid väga head. Ma ei saa isegi öelda, et need olid väga rasked – kindlasti jõukohased. Pealegi nägin, millised mu oskused on tugevamad ja millised nõrgemad," ütles Vilniuse autotehnika ja ärikooli tudeng V. Sučkova.
Marijampolė kutseõppekeskuse õpilane K. Švabaitė nõustus: "Väga tore on osaleda ja teada saada, mida juba oskad teha ja mida on vaja veel õppida."
Nad sattusid eriala õppima erineval viisil
Paljudes koolides või kutseõppekeskustes valivad automehaaniku eriala endiselt valdavalt poisid. Nii V. Sučkova kui K. Švabaitė õppeasutustes on peale nende endi veel vaid üks tüdruk.
Mõlemad valisid selle eriala erineval viisil. Marijampolė õpilase K. Švabaitė jaoks pole tehnika perele võõras: isa töötas varem traktoristina, tema vend aga on lukksepp. "Selle eriala vastu hakkas huvi tundma ka mu noorem õde ja see tõmbas ka mind," selgitas neiu.
Seevastu V. Sučkova tunnistas, et on varemgi erinevaid tegevusi proovinud, kuid enamik neist tüütas tal kiiresti ära. "Aga siis proovisin auto kallal nokitsemist – see meeldis, haaras kaasa. Hakkasin YouTube'i kanalitest õppevideoid vaatama ja siis hakkasin uurima, kus saaksin neid teadmisi süvendada.
Käisin koolis ja kõik läks hästi, kõik oli väga huvitav. Tundsin, et leidsin end lõpuks üles, sest ükski teine tegevus pole mind nii kaua köitnud. Aga see eriala haaras mind endasse ja soov automehaanikaga tegeleda pole kuhugi kadunud. Nüüd mõtlen isegi, et ei tea, mis mind peale automaailma veel huvitada võiks. See hõivab juba väga suure osa minu elust," rääkis Vilniuse elanik.
Viktorija ei varjanud, et pere tema valikut eriti ei toetanud – nad väitsid, et see pole naiste töö. "Aga selline vaade on ajale jalgu jäänud. Koolis tunnen igal pool toetust. Seal olen inimeste hulgas, kes mõistavad mind suurepäraselt," rääkis neiu rõõmsalt.
Viktorija Sučkova
Oma oskused on juba garaažides proovile pandud
Nende õppeasutustes pole tüdruktel enam vaja tõestada, et nad saavad hakkama ka kõige keerukamate ülesannetega. Töö- või praktikakoha otsimisel seisavad nad aga endiselt silmitsi väljakutsetega.
"Läksin ühte garaaži, mõtlesin, et lähen praktikale. Hakati küsima, kas mul on piisavalt jõudu ja mis oskused mul on. Selgitati, et seal on kõik mehed ja mul pole kohta, kus riideid vahetada. Ühesõnaga, küsimused olid sellised, et ma loobuksin – justkui märku andes, et mida üks tüdruk siin teha saab," selgitas V. Sučkova.
Praegu on Karolina praktikal ühes Marijampolė autotöökojas ja kavatseb pärast seda alalise töökoha otsida.
"Tundsin alati pere tuge; sellest ei olnud kunagi puudust. Aga diskrimineerimine on ikka mujal olemas. Vanamoodsate vaadetega inimesi on ja neid ei saa muuta. Aga need annavad motivatsiooni: selliseid kommentaare kuuldes saan aru, et suudan teha oma tööd ja ma tõestan seda teile. Teisest küljest on paljud inimesed tõeliselt toetavad," ütles Karolina.
Karolina Švabaitė
Vahepeal on V. Sučkova juba õpipoisiks saanud ja rakendab koolis omandatud teadmisi garaažis. "Ma naudin seda väga, saan erinevaid autosid, erinevaid ülesandeid – rihmade või õli vahetus, rataste paigaldamine. Ülesanded ulatuvad kõige lihtsamast kuni kõige raskemini. Aga oluline on teha ja õppida.
Alguses oli raske töökoormusega harjuda. Kui ma alustasin, oli käes rehvimontaaži hooaeg – terve päev neid rattaid tõstes väsin päris ära. Aga sellega harjub ära," rääkis Viktorija.